Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 16.02.2012, godz. 13:58Święto Głodnych Duchów

Święto Głodnych Duchów

Jedną z najważniejszych uroczystości w Chinach, oddającą hołd zmarłym, jest święto Głodnych Duchów. Święto, stanowiące symbol związku między światem żywych umarłych, obchodzone jest w piętnastym dniu siódmego miesiąca księżycowego kalendarza chińskiego. Tradycja Głodnych Duchów kultywowana jest w południowych Chinach, Malezji, Singapurze, Hong Kongu oraz Tajwanie.

Głodne Duchy, czyli złe duchy, symbolizują zmarłych, którzy nie mają nikogo bliskiego, kto mógłby ich nakarmić, czy zatroszczyć się o nich. Głodne Duchy charakteryzują się także specyficznym wyglądem. Wyróżniają je długie, cienkie szyje, które są znakiem tego, że rodziny nie pożegnały ich odpowiednio godnie.

Według chińskich wierzeń, każdego roku, dusze zmarłych nawiedzają świat ludzi żywych. Chińczycy wierzą, że właśnie w siódmym miesiącu księżycowego kalendarza, otwierają się bramy piekieł, z których złe duchy wyruszają w ziemską wędrówkę. Głodne Duchy krążą po ziemi, poszukując pożywienia oraz rozrywki.

Chińskie święto Głodnych Duchów jest szczególną uroczystością, symbolizującą nierozerwalny związek świata żywych i umarłych, świata doczesnego i zaświatów oraz ciała i duszy. Chińczycy w czasie uroczystości modlą się w intencji dusz tych zmarłych, którzy nie pozostawili na ziemi swoich potomków, mogących zatroszczyć się o zmarłych przodków.

Ponadto, tradycja święta nakazuje, aby przygotować rytualny posiłek, składający się głównie z bezmięsnych potraw. Podobno, stoły powinny się uginać od nadmiaru jedzenia, ponieważ tylko wtedy można zaspokoić głód złych duchów, a tym samym godnie uczcić ich pamięć.

Innym rytuałem święta Głodnych Duchów jest palenie papierowych pieniędzy oraz darów. W ten sposób Chińczycy chcą przypodobać się duchom, które wędrują po ziemi. Podczas uroczystości zapala się także lampki z kwiatu lotosu, papierowe łódki oraz latarnie, a następnie umieszcza się na ulicach lub wpuszcza do rzek, co ma wskazywać właściwą drogę Głodnym Duchom.

Źródło: www.kazdyznas.pl, pl.exploriada.com, www.wiadomosci.onet.pl, www.niam.pl,

Fot. autorstwa ESCapade, udostępnione na commons.wikimedia.org 24.10.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót