Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Chęcinach

Cmentarz żydowski w Chęcinach

Ulica: Radkowska

26 - 060 Chęciny

Intro:

Cmentarz żydowski w Chęcinach położony jest na północno-wschodnim zboczu Góry Zamkowej. Na terenie kirkutu, którego powierzchnia wynosi 4 hektary, znajduje się około 228 nagrobków.

Opis:

Powstanie cmentarza żydowskiego w Chęcinach datuje się na początek XVII wiek, jednak dokładne daty nie są znane. W dokumentacji lustracji królewskiej z 1660 roku widnieje zapis, mówiący o tym, że Żydzi z Chęcin mieli przywilej posiadania "kierchowa". Kolejną wzmiankę o kirkucie zanotowano osiem lat później, w przywileju starościńskim, gdzie starosta chęciński, Stefan Bidziński wydał pozwolenie na odbudowę cmentarza żydowskiego, który uległ zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego.

Macewy, które znajdują się na terenie kirkutu wykonano głównie z piaskowca i marmuru chęcińskiego, czyli z "miejscowych kolorowych zlepieńców". Nagrobki mają formę pionowych płyt, o zwieńczeniach trójkątnych, półokrągłych oraz prostych. To, co przykuwa uwagę to niezwykle finezyjnie wykute epitafia. "Płaskie, płytkie żłobienia czcionki odznaczają się niezwykle delikatną linią, do złudzenia przypominającą druk komputerowy. Część płyt nagrobnych posiada pracochłonne inskrypcje wypukłe".

Na cmentarzu żydowskim zachowały się również grobowce w formie sarkofagu. Całość cmentarza otoczona jest pozostałościami kamiennego muru.

Źródło: sztetl.org.pl, cytat:sztetl.org.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Nikodema Nijakiego, udostępnione na wikipedia.pl 07.09.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze