Cmentarz żydowski w Milówce
Ulica:
34-360 Milówka
Intro:
Cmentarz żydowski w Milówce powstał około 1891 roku. Kirkut został założony w północnej części Milówki, na wzgórzu przy drodze w kierunku Kamesznicy.
Opis:
Cmentarz żydowski został położony na planie prostokąta, a jego powierzchnia wynosi 0,5 ha.
Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1892 roku i należy do Sary Brechner. Na terenie kirkutu zachowało się około stu macew. Większość z nich została wykonana z lastriko. Znajdziemy tu jednak nagrobki wykonane z granitu, wapienia, czy piaskowca. Na tablicach inskrypcyjnych widnieją napisy w języku hebrajskim, jidysz, niemieckim, a także polskim.
Podczas II wojny światowej, większość macew, znajdujących się na terenie cmentarza żydowskiego w Milówce uległa zniszczeniu. Oprócz zniszczeń, wynikających z działań wojennych, wpływ mieli także naziści, którzy celowo dewastowali cmentarz żydowski. Zniszczeniu uległo około 60% macew, znajdujących się na cmentarzu.
Po zakończeniu wojny, nikt nie podjął się renowacji cmentarza żydowskiego w Milówce. Przez 50 lat kirkut ulegał zniszczeniu. Dopiero w latach 90., dzięki wsparciu Pana Saltona (syna dawnego lokalnego adwokata Bernarda Salomona) rozpoczęto prace remontowe i porządkowe kirkutu.
Obecnie, teren cmentarza jest uporządkowany, a także otoczony wysokim murem z cegły. Na teren kirkutu prowadzi metalowa brama, z symbolami Gwiazdy Dawida i Menory. W centralnym punkcie cmentarza żydowskiego w Milówce ustawiono granitowy pomnik, na którym widnieje napis:
Pamięci Żydów Milówki, Rajczy, Kamesznicy, Bł. P. Bernarda Salomona, Obywatela Milówki Syn
Źródło: M. Frąckowiak kirkuty.xip.pl, sztetl.org.pl, wikipedia.pl,
Fot. autorstwa SQ9NIT, udostępnione na wikipedia.pl 24.09.2012 na licencji Creative Commons.
Powrót