Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz Mennonicki w Stogach

Cmentarz mennonicki w Stogach

Ulica:

Stogi

Intro:

W Stogach koło Malborka znajduje się jeden z największych oraz najlepiej zachowanych cmentarzy mennonickich w Polsce. Na cmentarzu, którego powierzchnia wynosi 2,6 hektara, zachowało się 90 nagrobków kamiennych z XIX i I połowy XX wieku.

Opis:

Cmentarz mennonicki w Stogach, którego historia sięga XVII wieku, jest jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie. Cmentarz jest podzielony na dwie części. W pierwszej znajdowała się kaplica mennonicka, w drugiej natomiast - część grzebalna.

Cmentarz cechuje się bogatym zadrzewieniem. Rosną tu lipy, świerki, a także pomnikowy - około 300-letni - dąb, którego wysokość wynosi 20 metrów. Rzędy drzew dzielą cmentarz na sześć kwater. Na terenie cmentarza mennonickiego w Stogach zachowało się 90 nagrobków kamiennych, pochodzących z XIX i I połowy XX wieku. Nagrobki mają formę steli - pionowych, prostokątnych płyt, zwieńczonych "trójkątnym tympanonem, na których umieszczano inskrypcje ku czci zmarłego i wersety z Biblii".

Ponadto, na cmentarzu mennonickim w Stogach zachowało się 260 obramowań grobów ze sztucznego kamienia. Warto zwrócić uwagę na występujące tu bogate symbole nagrobne, takie jak np.: korona, wieniec, gałązka bluszczu, gołębica, czy gwiazda.

Obecnie cmentarz jest odrestaurowany. Na kościele katolickim pod wezwaniem Św. Wincentego A'Paulo znajduje się tablica upamiętniająca współpracę na rzecz renowacji cmentarza mennonickiego.

Źródło: wikipedia.pl, polskaniezwykla.pl, malbork7.pl,

Fot. autorstwa Szymon Nitki, udostępnione na wikipedia.pl 18.04.2009 na licencji Creative Commons. 

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze