Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Dukli

Cmentarz żydowski w Dukli

Ulica: Tadeusza Kościuszki

38-450 Dukla

Intro:

Cmentarz żydowski w Dukli składa się z dwóch części. Starsza część została założona w XVIII wieku, nowsza - najprawdopodobniej w 1870 roku.

Opis:

Cmentarz żydowski w Dukli usytuowany jest na południowych krańcach podkarpackiej miejscowości. Starsza część kirkutu położona jest na planie trapezu, a jego powierzchnia wynosi około 0,95 hektara. Nowsza część cmentarza, której powierzchnia wynosi około 0,4 hektara, położona jest na planie prostokąta.

Starsza część kirkutu w Dukli otoczona jest niskim murkiem kamiennym, a raczej - jego pozostałościami. W północno - wschodnim narożniku cmentarza znajdują się ruiny domu przedpogrzebowego. Niestety, data powstania budynku nie jest znana. Nowy cmentarz otoczony jest kamiennym murem.

Niestety, podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz żydowski. Spora część macew została wywieziona, a następnie użyta do regulacji potoku w Smerecznem, a także do budowy schodów w miejscowej strażnicy granicznej.

Na starym cmentarzu znajdziemy kilkadziesiąt macew, jednak wiele z nich jest połamanych i porośniętych mchem. Na nowym cmentarzu zachowało się około dwustu nagrobków. Są one w zdecydowanie lepszym stanie niż te, znajdujące się w starej części kirkutu.

Źródło: G. Bielawska, K.Bielawski kirkuty.xip.pl, wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Mzungu, udostępnione na commons.wikimedia.org 05.08.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze