Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz żydowski w Karczewie

Cmentarz żydowski w Karczewie

Ulica: Otwocka

05-480 Karczew

Intro:

Cmentarz żydowski w Karczewie został założony w XIX wieku. Na terenie kirkutu zachowało się około 50 macew. Najstarsza z nich pochodzi z 1876 roku.

Opis:

Cmentarz żydowski, którego powierzchnia wynosi 2 ha, usytuowany jest na piaszczystym wzgórzu. Cmentarz został położony na planie prostokąta.

Podczas II wojny światowej kirkut służył Niemcom jako miejsce egzekucji. Chowano tu osoby zmarłe i zabite w getcie, a także w miejscowym obozie pracy. Ponadto, cmentarz uległ dewastacji, a część macew wykorzystano do utwardzenia brzegów rzeki. Proces dewastacji nie skończył się wraz z zakończeniem wojny. Z kirkutu w Karczewie kradziono nagrobki, wywożono piach, a nawet rozkopywano nagrobki w celu odnalezienia złota.

W latach 80. podczas budowy przepompowni, został naruszony jeden z bloków wzgórza, co spowodowało osunięcie się wielu macew. W 2010 roku zidentyfikowano około 430 nagrobków, z czego czytelne inskrypcje występują na około 100 nagrobkach. Większość macew posiada typową formę, z półkolistym zwieńczeniem. Występują tu także nagrobki w formie obelisku, steli, kolumny oraz złamanego pnia drzewa.

W 2002 roku, dzięki zaangażowaniu US Commission for American Heritage Abroad, cmentarz został ogrodzony i uporządkowany.

Co jakiś czas teren kirkutu jest porządkowany.

Źródło: wikipedia.pl, K. Bielawski kirkuty.xip.pl,sztetl.org.pl,

Fot. Nikodem Nijaki, udostępnione na wikipedia.pl 27.07.2008 na licencji  Creative Commons.

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze