Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz parafialny w Jasienicy

Cmentarz parafialny w Jasienicy

Ulica:

07-304 Jasienica

Intro:

Jasienica jest wsią, położoną na terenie województwa mazowieckiego, powiatu ostrowskiego, gminy Ostrów Mazowiecka.

W Jasienicy, tuż za pięknym kościołem św. Rocha, wśród drzew znajduje się cmentarz parafialny. Na terenie tej niezwykłej nekropolii znajdziemy zabytkowe nagrobki, krzyże i figurki, pochodzące z XIX wieku oraz symboliczny grób z nazwiskami zmarłych Sybiraków z tutejszej parafii.

Opis:

Cmentarz parafialny w Jasienicy jest usytuowany pośrodku wsi, na tyłach kościoła pw. św. Rocha. Z placu przykościelnego wąskie przejście prowadzi na cmentarz, gdzie zaraz po prawej stronie znalazł się pomnik poświęcony pamięci zmarłych Sybiraków – 23 osoby z Jasienicy i pobliskich miejscowości spotkał ten los. Jednak centralne wejście na cmentarz z żeliwną bramą i dwiema bocznymi furtkami znajduje się przy drodze biegnącej do Jasienicy ze wsi Nieskórz. Główna aleja prowadząca od bramy na północ do końca cmentarza wyłożona jest kostką brukową, boczne alejki mają podłoże trawiaste. Cały cmentarz otoczony jest murem.

Po lewej stronie głównej alei znajduje się kilkanaście grobów pochodzących z początku XX wieku. Tuż za bramą - groby dwóch tutejszych proboszczów: ks. Maksymiliana Majcherskiego budowniczego miejscowego kościoła, zm. 1907 i Franciszka Balcerzaka, zm. 1921. Za nimi groby: Rozalii Pieczyńskiej zm. 1919, Jana i Ewy Litwów zm. 1919 i 1911, Marii z Żmijewskich Fetkowskiej i Irenki Śmigielskiej zm. obie 1901, Scholastyki z Wyzińskich Zajkowskiej zm. 1897, Katarzyny z Pasztaleńców Żebrowskiej zm. 1900, Franciszka Grąbczewskiego zm. 1900 i nieco dalej Wiktora Ignacego Godlewskiego zm. 1900.

Po tej samej stronie alei głównej, na niewielkim wzniesieniu terenu, usytuowana była najstarsza część cmentarza. Świadczą o tym zachowane nieliczne nagrobki, sięgające drugiej połowy XIX w. (Julianna z Moorów Włodkowska zm. 1879, Franciszka Skarżyńska zm. 1884, Feliks Ostrowski zm. 1891 i Wiktoria z Ostoja Zabierzowskich Ostrowska zm. 1897, Wiktor Supiński zm 1894, Franciszek Janicki zm. 1894). Pośrodku cmentarza, po prawej stronie głównej alei znajdują się groby dwóch kolejnych proboszczów: ks. płk. Antoniego Ignacego Warakomskiego zm. 1971 i ks. Józefa Wądołowskiego zm. 1983 oraz trzech sióstr zakonnych. Z charakterystyki napisów na poszczególnych grobach zauważyć można takie określenia jak: obywatel ziemski, sędzia pokoju, ziemianin, wzorowa gospodyni. Często wymieniane nazwiska to Litwa, Jabłonka, Skłodowski, Żach, Han, Tyl, Kun, Jastrzębski, Pasztaleniec, Wardaszka (i Wardaszko).

Groby w istniejących kwaterach usytuowane są bezładnie i bardzo ciasno, wskutek czego dostęp do poszczególnych grobów jest mocno utrudniony. Jedynie kwatera znajdująca się w końcowej części cmentarza na wprost bramy, użytkowana w ostatnim dziesięcioleciu jest planowo rozmieszczona.

Tekst i zdjęcia nadesłane przez Pana Janusza J. Zyśka,

www.powiatostrowmaz.pl, www.bialczynski.wordpress.com, info.wiadomosci.gazeta.pl, www.radio.bialystok.pl, ww.jerzybauer.pl, www.kurier-w.pl, www.wikipedia.pl, www.mm.pl, www.niedziela.pl, www.polskaniezwykla.pl.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze