Kaplica cmentarna Hulimków w Mycowie
Ulica:
22-540 Myców
Intro:
Secesyjna kaplica grobowa Hulimków z 1900 r. znajduje się w sąsiedztwie cerkwi. Powstała według projektu lwowskiego architekta Władysława Sadłowskiego. W grobowcu spoczywa m.in. generał WP Jan Hulimka (1869-1930).
Opis:
Myców to wieś przygraniczna, położona po sąsiedzku z opisanymi już Budyninem, Chłopiatynem i Dłużniowem. Oddalona od Tomaszowa Lubelskiego w kierunku wschodnim.
W I połowie XV wieku należała do podkomorzego bełskiego i starosty buskiego Gotarda z Falęcic. Potomkowie jego zaczęli się nazywać Micowskimi. W II Polowie XVI wieku Micowscy sprzedali wieś Matczyńskim. W XIX wieku właścicielami byli Głogowscy, Obnińscy i Hulimkowie. Prawdopodobnie za czasów Obnińskich na początku XX wieku wybudowano klasycystyczny pałac z czterokolumnowym portykiem. Oficyna stojąca obok pałacu połączona była z pałacem dwukondygnacyjną galerią. Budowlę otaczał park romantyczny z cennymi gatunkami drzew. Niestety pałac nie wytrzymał wojennej zawieruchy, wysadzono go w powietrze pod koniec II wojny. Natomiast park doszczętnie zniszczono robiąc z niego wysypisko śmieci. Również los miejscowej zabytkowej dawnej drewnianej cerkwi greckokatolickiej nie był ciekawy. Świątynia p.w. św. Mikołaja wybudowana została w 1863 roku. Posadowiona na niewielkim pagórku, trójdzielna, z sobotami, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami. Nawa przykryta kopułą zakończona latarnią, a babiniec i prezbiterium dachem dwuspadowym. Całość kryta blachą.
Po II wojnie cerkiew była magazynem miejscowego PGR, następnie stała opuszczona i dewastowana. Za sprawą i z inicjatywy Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy TOnZ wyremontowano ten cenny zabytek. Dziś jest katolickim kościołem filialnym. Na cmentarzu przycerkiewnym zachowało się kilka kamiennych pomników i obelisków.
Po PGR pozostały szpetne zabudowania, porozjeżdżane i dziurawe drogi. Wygląd wsi robi smutne wrażenie. Od cerkwi droga prowadzi w kierunku północnym do Dłużniowa. Idąc nią dochodzimy do ostatnich zabudowań wsi. Przed gospodarstwem po prawej stronie należy skręcić na drogę polną, która biegnąc wzdłuż potoku, zaprowadzi do interesującego miejscowego cmentarza. Wyróżnia go, oprócz pięknych bruśnieńskich nagrobków, okazała secesyjna kaplica grobowa rodu Hulimków, ostatnich właścicieli Mycowa. Wybudowana na planie kwadratu w 1900 roku wg projektu Władysława Sadłowskiego. Przykryta kopułą i zwieńczona latarnią z krzyżem. Ostatni pochówek w kaplicy, gen. WP Jana Hulimki, był w 1930 roku. Kaplicę również próbowano zniszczyć, tak jak cerkiew i park. Porozbijano i zdewastowano trumny ze zmumifikowanymi ciałami zmarłych.
Ta mała i jakby zapomniana wieś przygraniczna jest warta odwiedzenia. W szczególności można polecić ją miłośnikom architektury drewnianej.
Źródło:
http://ktpzg.pttk.pl/ciekawe/ciekawostki_przeglad.php?woj=5
http://pl.wikipedia.org/wiki/Myc%C3%B3w
Powrót