Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 18.10.2011, godz. 16:10Wystawa zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego

Article img

Wszystkich, którzy są wielbicielami fotograficznej twórczości Ryszarda Kapuścińskiego zapraszamy na wystawy zorganizowane w Koninie oraz Katowicach.

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zorganizowało aż dwa niezwykłe wernisaże prac Kapuścińskiego - „Konin jak Colorado” i „Zmierzch Imperium”. Pierwsza z wystaw prezentuje zdjęcia, na których autor uwiecznił Konin z lat 50. ubiegłego wieku. Na fotografiach tych możemy oglądać ludzi – często przypadkowych przechodniów, dzieci, ulice, fragmenty kamienic, budynków, czy też rzekę. Koordynator projektu, Izabela Bobrowska tłumaczy okoliczności, w jakich Ryszard Kapuściński fotografował Konin:

W latach 50. Ryszard Kapuściński zasłynął jako autor znakomitych reportaży krajowych, które ukazały się w tomie „Busz po polsku” w 1962 r. Docierał wtedy w najtrudniejsze i najodleglejsze zakątki Polski, i właśnie w tym okresie pojawił się w Koninie. Jedynym śladem, który jak dotąd mógł wskazywać na obecność reportera w mieście, było zdanie w noweli „Partery”: „Myślicie, że Konin nie może smakować przez dzień jak Colorado?”. Szczęśliwie, rok temu, odnalazła się koperta z negatywami, które potwierdziły ten fakt. Wyboru zdjęć, które pokaże Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, dokonała jeszcze śp. Izabela Wojciechowska. Stanowią one unikatowe obrazy naszego miasta końca lat 50. ubiegłego stulecia.

Natomiast druga wystawa przedstawia fotografie Kapuścińskiego, powstałe w czasie podróży po dawnym terytorium ZSRR. Wystawę zdjęć po raz pierwszy pokazała Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta” w Warszawie. Na wernisaż w Koninie wybranych zostało 50, spośród kilkuset, fotografii.

Wystawę „Zmierzch Imperium” można także podziwiać na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wernisaż skupia 50 zdjęć, z których większość pochodzi z początku lat 90. Na fotografiach można ujrzeć ulice Moskwy, którymi maszerują tłumy, czy pomnik Michaiła Kalinina zmieniony na pomnik Iron Maiden.

Więcej informacji na temat wystaw można uzyskać na stronie www.kapuscinski.info

Źródło: www.kapuscinski.info, www.poznan.gazeta.pl, www.katowice.gazeta.pl, cytat z www.kapuscinski.info,

Fot. autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na www.wikipedia.pl 17.06.2010 na licencji GNU LWD.

Tagi: wybitny wybitny

Powrót