Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 09.10.2012, godz. 13:14Rytuały pogrzebowe Wietnamczyków

Rytuały pogrzebowe Wietnamczyków

Z pewnością większość Polaków kojarzy Wietnam z przepyszną kuchnią, gwarnymi targami i wesołymi ludźmi. Kultura Wietnamu postrzegana jest przez Europejczyków jako niezwykle egzotyczna i tajemnicza. A jaka jest kultura pogrzebu w Wietnamie?

Wietnamczycy wierzą, że dusza opuszcza ciało człowieka po trzech dniach od momentu śmierci. Dlatego też, uroczystości żałobne trwają trzy dni. Informacja o  śmierci członka rodziny jest przekazywana najszybciej, jak to tylko możliwe. Rodzina zmarłego, jego bliscy oraz znajomi przyjeżdżają do domu nieboszczyka i gromadzą się wokół niego. Zdarza się, że przy zmarłym czuwa ponad stu żałobników.

Przez trzy dni żałobnikom towarzyszy muzyka żałobna, wykonywana przez orkiestrę, złożoną ze skrzypiec, cytry (ludowy instrument strunowy), instrumentów dętych drewnianych oraz bębna. Co ważne, w ciągu trzech dni, nieprzerwanie, muszą płonąć kadzidełka. Wietnamczycy wierzą bowiem, że za pomocą kadzidełek utrzymują kontakt z nieboszczykiem. 

Moment złożenia zwłok do trumny wyznacza wróżbita. Zmarłego ubiera się w odświętny strój, a obok niego układa się pozostałą garderobę oraz przedmioty osobiste. Między zęby zmarłego, wkłada się monetę lub kawałek złota. A wszystko po to, aby zmarły w niebie mógł otworzyć usta i mówić.

Wietnamczycy przywiązują dużą wagę do "dekoracji" trumny, jak również jej otoczenia. Przed trumną ustawiany jest specjalny ołtarz, na którym znajduje się: zdjęcie zmarłej osoby, kadzidełka, świece oraz kwiaty.

Żałobnicy odprawiają modlitwy, klękając przed ołtarzem. Co ciekawe, kolorem żałoby w Wietnamie jest kolor biały, więc żałobnicy ubrani są w białe stroje. Wszyscy, którzy czuwają przy nieboszczyku, zapalają kadzidełka, składają pokłony zmarłemu, składają wieńce, a także naczynia z owocami oraz pieniądze. Rytuał ten jest wyrazem współczucia dla najbliższej rodziny zmarłego.

W dniu pogrzebu, żałobnicy organizują orszak pogrzebowy, któremu przewodzi najbliższy krewny. Za trumną podąża rodzina, a następnie przyjaciele i znajomi. W drodze z domu na miejsce spoczynku rozrzucane są skrawki papieru, aby duch zmarłego bez problemu mógł trafić do domu.

Na pewno ciekawy jest fakt, że według Wietnamczyków, grób wcale nie musi znajdować się na cmentarzu. Równie dobrze ich bliski może zostać pochowany na polu. Ważne jest natomiast to, że zmarły nie może być pochowany bez kilku przedmiotów. W trumnie umieszcza się miseczki do ryżu oraz kwiaty.

Po zakończeniu pogrzebu organizowana jest stypa, która jest wyrazem podziękowana dla wszystkich, którzy brali udział w pożegnaniu zmarłego. Trzeciego dnia po pogrzebie rodzina odwiedza grób zmarłego, aby zaprosić go na posiłek do domu. Co ciekawe, przez 49 dni od śmierci człowieka, na ołtarzu stawia się miseczkę ryżu. W 49. dniu po śmierci organizowana jest specjalna uroczystość, na którą przyjeżdżają krewni zmarłego. Uroczystość stanowi symbol pamięci bliskich o zmarłym. Setny dzień po śmierci nazywany jest "końcem łez". Ołtarz zmarłego jest usuwany, a wszelkie pamiątki po nieboszczyku zostają przeniesione na rodzinny ołtarz przodków. Nie znaczy to jednak, że od tego dnia Wietnamczycy zapominają o zmarłych.

Źródło: www.abcwietnam.pl,

Fot. Daniel Hills, udostępnione na commons.wikimedia.org 17.08.2012  na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze