Polskie-Cmentarze.pl

Grzegorz Ciechowski

  • Urodzony(-a): 29 Sierpień 1957 (w Tczew)
  • Zmarł(-a): 22 Grudzień 2001 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Grzegorz Ciechowski; fotografia autorstwa Andrzeja Świetlika

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Bardzo często określany był i jest jako „człowiek – orkiestra”, legenda polskiej muzyki. Jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sceny muzycznej - autor, kompozytor i producent, muzyk, wokalista, instrumentalista. Zmarł nagle, 22 grudnia 2001 roku.

Uwielbiał pisać wiersze, ale nie mógł ich publikować, gdyż zawsze napotykał na jakieś trudności. W końcu znalazł sposób na to, aby jego marzenie się spełniło – żeby utwory ujrzały światło dzienne. Wpadł na pomysł samodzielnego ich „wydawania” na scenie, przy akompaniamencie muzyki.

Swój debiut sceniczny zanotował w 1976 roku, gdy razem z zespołem Jazz Formation wystąpił w roli flecisty. Półtora roku później związał się z Res Publiką Jana Castora, którą w 1980 roku przekształcił w Republikę. W tym samym roku mógł po raz pierwszy zaprezentować swoje wiersze na występie w warszawskim klubie „Riviera”. Wtedy też ukazał się publiczności jako poeta, kompozytor, ale także lider zespołu Republika. Grupa zapoczątkowała nową jakość w polskiej muzyce rockowej. Stali się pionierami rockowego szału w Polsce w latach 80. Wyróżniali się stylem muzycznym, interpretacją otaczającego świata, co dodatkowo było podkreślone poprzez teksty i muzykę tworzoną przez Grzegorza. Nie byli kolorowi (preferowali czarno-biały image), szaleni i rockandrollowi, a mimo to trafiali na pierwsze miejsca list przebojów. Ciechowski prezentował własne wiersze, które później idealnie współgrały ze stworzoną (również przez Ciechowskiego) muzyką. Melodia stanowiła tło dla tekstu, który chciał wyrazić.

Zespół bardzo szybko osiągnął status gwiazdy, a nagrane płyty: „Nowe sytuacje” i „Nieustanne tango” cieszyły się ogromną popularnością. Warto zaznaczyć, że to właśnie, w dużej mierze, dzięki Grzegorzowi Ciechowskiemu grupa zyskała rozgłos na tak wielką skalę. To on był autorem i wykonawcą niemal całego repertuaru. Przygoda z Republiką trwała do 1986 roku i zaowocowała wieloma hitami (np. „Biała flaga”, „Moja krew”, „Kombinat”) oraz kolejnymi dwoma krążkami - „1984” (angielska wersja płyty „Nowe sytuacje” wydana w Wielkiej Brytanii) i „Nieustanne tango”.

W tym samym roku Grzegorz Ciechowski wydał swoją debiutancką płytę solową pt. „Obywatel G.C.”, którą można zaliczyć bardziej do sukcesu artystycznego niż komercyjnego. Tworząc pod tym pseudonimem Ciechowski ukazał pełnię i ogrom swego talentu artystycznego. Umiejętnie żonglował różnorodną terminologią, słownictwem, niebanalnie wypowiadał swoje sądy na temat otaczającej rzeczywistości, a ponadto świadomie wplatał w swój repertuar elementy muzyki rosyjskiej i paryskiej. W 1988 roku przyszedł czas także na sukces komercyjny. Koncerty Grzegorza Ciechowskiego przyciągały tłum fanów, a piosenki lądowały na szczytach list przebojów.

W 1990 roku koncertem gwiazd lat 80. w Opolu reaktywowano zespół Republika. Po czterech latach grupa zaczęła znów grać w starym składzie. I oczywiście odnosiła kolejne sukcesy. Po fali koncertów ukazała się płyta „1991”, promowana przez popularny przebój „Lawa”. Zespół wydał także płytę „Siódma pieczęć”, składankę starych przebojów oraz koncert akustyczny. Grzegorz Ciechowski nagrał w tym czasie także solowy album „Obywatel świata”, a ponadto skomponował muzykę filmową do niemieckiego serialu „Schloss Pompon Rouge”.

Równocześnie, artysta postanowił zająć się produkcją i promocją nowych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Dzięki niemu zaistnieli m.in.: Kasia Kowalska, Katarzyna Groniec, czy Justyna Steczkowska.

W 1996 roku Grzegorz Ciechowski, tym razem pod pseudonimem „Grzegorz z Ciechowa” wydał płytę pod tytułem „ojDADAna”. Krążek budził bardzo różne emocje. Z jednej strony był ostro krytykowany, z drugiej zaś przynosił nagrody, pochwały, a artysta został doceniony za to, że powraca do muzyki ludowej. Muzyk zajął się także komponowaniem muzyki do filmów. Jednak te wszystkie dodatkowe pasje nie przeszkodziły mu w graniu z Republiką.

Przedostatnia płyta zespołu, „Masakra”, na której możemy posłuchać takich hitów jak „Mamona”, czy „Raz na milion” została wydana w 1998 roku. Później ukazywały się jedynie wznowienia dawnych nagrań oraz muzyka do filmu „Wiedźmin”.

Zbyt wczesna śmierć Grzegorza Ciechowskiego przerwała pracę nad wszelkimi projektami grupy, a także solowymi przedsięwzięciami artysty. Muzyk zmarł 22 grudnia 2001 roku w warszawskim szpitalu.

4 stycznia 2002 roku urnę z prochami Grzegorza Ciechowskiego złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.  

Ciekawostka:

Swój debiut zawdzięcza zespołowi Nocny Pociąg, w którym był flecistą.

"Ja jestem kimś, kto sobie z muzyką radzi dla własnych potrzeb, lubię słuchać swojej muzyki. Na dodatek okazało się, że ileś osób ma podobną potrzebę słuchania mojej muzyki."

Jego zespół Republika został uhonorowany w Toruniu w Piernikowej Alei Gwiazd, specjalną płytą mosiężną na trotuarze na Rynku Staromiejskim.

Corocznie, podczas koncertu pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Klubie Studenckim Od Nowa na toruńskich Bielanach, przyznawana jest specjalna nagroda jego imienia dla młodych, utalentowanych muzyków.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Sam o sobie mówił:

"Gdybym powiedział, że owszem, jestem prawdopodobnie geniuszem, to dałbym wyraz braku inteligencji, bufonady, a nie geniuszu. Nie myślę o tym. Takim jak ja udaje się łączyć przyjemność bytowania z pasją życia, a jednocześnie stanowi to ich zawód. Idziemy naprzód na tyle, na ile nam drogę oświetla strumień indywidualnej latarki. Nieraz baterie bywają słabsze, nieraz mocniejsze. Jednak nie widzimy dalej, niż pada nasze światło. To życie w niepewności."

Źródło:

www.ciechowski.art.pl, www.festiwalciechowskiego.tcz.pl, www.republika.art.pl, www.rmffm.pl/muzyka/biografie, http://pl.wikiquote.org/wiki/Grzegorz_Ciechowski, http://www.filmweb.pl/o11963/Grzegorz+Ciechowski/ciekawostki

Fot. autorstwa Andrzeja Świetlika, zamieszczone na stronie www.ciechowski.art.pl

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze