Polskie-Cmentarze.pl

Ada Rusowicz

  • Urodzony(-a): 08 Wrzesień 1944 (w Wilno)
  • Zmarł(-a): 01 Styczeń 1991 (w Poznań)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Poznań
Died

Ada Rusowicz, a właściwie Adriana Rusowicz była polską piosenkarką, wokalistką zespołu Niebiesko - Czarni.

Ada Rusowicz urodziła się 8 września 1944 roku w Wilnie. Kiedy miała 19 lat, jej talent odkrył Czesław Niemen. To dla niej napisał kilka wczesnych przebojów, m.in.: "Duży błąd", czy "Hej, dziewczyno, hej".

Ada Rusowicz swój debiut wokalny zanotowała jesienią 1963 roku, kiedy to występowała z zespołem Niebieskie Pończochy. Grupa została stworzona na wzór amerykańskich grup wokalnych - żeńskich. 

Do 1976 roku śpiewała z Niebiesko - Czarnymi. Współpraca z tą popularną formacją przyniosła wiele przebojów. Wraz z zespołem, Ada Rusowicz występowała w różnych programach telewizyjnych, a także w filmie fabularnym "Mocne uderzenie" Jerzego Passendorfera, filmie muzycznym "Kulig" oraz filmach krótkometrażowych "Przekładaniec" i "Mogło być inaczej". Z zespołem nagrała radiowe i płytowe hity. Koncertowała w kraju, a także za granicą - w krajach Europy zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Kiedy zespół Niebiesko - Czarni się rozpadł, Ada Rusowicz występowała z mężem, Wojciechem Kordą, tworząc duet - Ada i Korda. W 1977 roku nagrali przebój "Masz u mnie plus". W duecie śpiewali do 1980 roku, a następnie piosenkarka wycofała się z życia muzycznego.

W 1968 Ada Rusowicz zdobyła tytuł najpopularniejszej wokalistki roku.

Ada Rusowicz zginęła w wypadku samochodowym 1 stycznia 1991 roku w Poznaniu, w drodze na koncert w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze