Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz wojenny nr 302 - Żegocina

Cmentarz wojenny nr 302 - Żegocina

Ulica:

32 - 731 Żegocina

Intro:

Żegocina jest polską wsią, położoną na terenie województwa małopolskiego, w powiecie bocheńskim, gminie Żegocina. Miejscowość znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Pogórza Wiśnickiego, a charakteryzuje ją szczególnie piękny krajobraz. Malownicze położenie - w dolinie Potoku Saneckiego oraz na stromych zboczach najdalej wysuniętych na północ wzniesień Beskidu Wyspowego: Łopusza Zachodniego i góry Kamionna – z pewnością dodaje wsi piękna, a także uroku.

Opis:

Na terenie miejscowości Żegocina znajdują się dwa cmentarze wojenne – cmentarz wojenny nr 301, o którym pisaliśmy już na Polskich-Cmentarzach oraz cmentarz wojenny nr 302.

Cmentarz wojenny nr 302 znajduje się na terenie cmentarza parafialnego, w jego środkowej części, w odległości około 400 metrów od kościoła. Nekropolia zajmuje powierzchnię około 1905 m2 i oparta jest na planie prostokąta. Cmentarz wojenny nr 302 został zaprojektowany przez Franza Starka.

Obecnie, wojenne miejsce pamięci nie jest ogrodzone, jednak jego zasięg jest widocznie oddzielony od pozostałej części cmentarza. Od strony wschodniej, teren cmentarza wojennego wskazują rzędy starych drzew, od zachodniej natomiast – żywopłot.

Cmentarz wojenny nr 302 podzielony jest na dwie części, które oddzielone są aleją. Główny element nekropolii stanowi kamienny pomnik z dużym, drewnianym krzyżem łacińskim z figurą Chrystusa. Na bocznych słupkach pomnika znajdują się mniejsze krzyże maltańskie: niemiecki oraz austriacki. Na centralnej ścianie ołtarza znajduje się biała, kamienna tablica inskrypcyjna:

Z szarej codzienności przybyliśmy i przez próg życia  

odeszliśmy ze skroniami zwieńczonymi laurem.

Po obu stronach tablicy umieszczono dwa żeliwne krzyże maltańskie.

Nagrobki, znajdujące się na cmentarzu wojennym nr 302 w Żegocinie ułożone są w rzędach. Na nagrobkach znajdują się duże krzyże żeliwne, a także stele z nazwiskami osób pochowanych.

Na terenie cmentarza wojennego nr 302 znajduje się 109 grobów pojedynczych oraz 54 grobów zbiorowych. Nekropolia stanowi miejsce spoczynku dla żołnierzy, poległych w 1914 roku: 22 wojskowych austro – węgierskich, 152 niemieckich oraz 102 rosyjskich.

Źródło: www.cmentarze.jasonek.pl, www.groby.radaopwim.gov.pl, www.cksit.w.interia, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Pablo000, udostępnione na www.wikipedia.pl 27.07.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Galeria

  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze