Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Środa 10.03.2010, godz. 16:08Za nami szkolenie pt. „Informatyczne Zarządzanie Cmentarzem”

Article img

W lutym br., mieliśmy okazję wziąć udział w jednym z cyklu szkoleń dla zarządców i administratorów cmentarzy, zatytułowanym „Profesjonalne Zarządzanie Cmentarzami”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Polską Izbę Pogrzebową, przy współpracy Krakowskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości.

Część szkoleniowa, którą mieliśmy okazję również prowadzić, odbyła się w urokliwym miejscu, jakim jest miejscowość Białobrzegi pod Warszawą. Okolice te sprzyjały nie tylko nauce, ale i wypoczynkowi po całodniowych zmaganiach z wiedzą. Uczestników, którymi byli zarówno Członkowie Polskiej Izby Pogrzebowej, jak również jej sympatycy, staraliśmy się zapoznać z tematem dotyczącym „Informatycznego Zarządzania Cmentarzem”.

Podczas, trwającego blisko dwie godziny spotkania, przybliżyliśmy wszystkim obecnym ogólne zagadnienia dotyczące informatyki i informatyzacji w firmach. Staraliśmy się również, zwrócić uwagę uczestników na istotną kwestię posiadania własnej strony internetowej. Podkreślaliśmy znaczenie narzędzi, jakie mogą przynieść korzyści firmom świadczącym usługi pogrzebowe, czy zarządcom cmentarzy, tj. Wirtualnej Świeczki, Opieki nad Grobami, opcji Wyszukaj Grób i połączonej z nią mapą, wskazującą wyszukiwane miejsce. Poruszaliśmy też zagadnienia związane z utrzymaniem strony na serwerze, jej bezpieczeństwem i tym, na co należy zwrócić uwagę, rozpoczynając współpracę z firmami, które zajmują się takimi usługami. Ważnym punktem szkolenia okazała się dla uczestników część, w której mówiliśmy na temat programu, wspierającego zarządzanie cmentarzami oraz sprzedaż usług. Mieliśmy tutaj możliwość przedstawić jeden z naszych produktów, jakim jest SAGRO, czyli System Administracji Grobami (Program do zarządzania cmentarzami). Program, co istotne, jest skierowany do wszystkich tych, którzy zarządzają cmentarzami, jest zgodny m. in. z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów, ksiąg cmentarnych. Poza tym, co staraliśmy się podkreślać z uwagi na ważność zagadnienia w codziennym wykonywaniu obowiązków, aplikacja charakteryzuje się prostotą, przejrzystością i funkcjonalnością. Co za tym idzie? Przyspiesza ona i ułatwia pracę, poprzez prosty dostęp do wszystkich danych, znajdujących się w bazie, umożliwia kontrolę wykonanych i zaplanowanych czynności, dzięki informacji o odbywanych pogrzebach, Klientach, sprzedanych usługach, ekshumacjach, miejscach wolnych, opłaconych, nieopłaconych, dysponentach, współpracy z firmami zewnętrznymi oraz obiektach przy grobie (jak np. ławeczki, kamienie, itd.). Umożliwia pracę na wielu stanowiskach, a także zarządzanie wieloma cmentarzami jednocześnie. Wszystkie dane można też poddać analizie, wykonując raport.

Pod koniec szkolenia pojawiło się dużo pytań, przede wszystkim odnośnie programu, problemów z aplikacjami, których uczestnicy są już posiadaczami i tego, jak można je rozwiązać. Nie ukrywamy, że spotkaliśmy się również z ogromnym rozczarowaniem, co do zakupionego programu. Jak się okazuje, wiele obiecujące aplikacje obiecują niewiele, bardzo niska cena i obietnice niosą za sobą kolejne koszty, a w rezultacie program nie może działać tak, jak byśmy tego oczekiwali. Staraliśmy się wskazać uczestnikom kilka ważnych rzeczy, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę, przy takim zakupie.

Po szkoleniu cała grupa miała okazję wybrać się autokarem do Warszawy. Byliśmy uczestnikami krótkiej, aczkolwiek niezmiernie ciekawej wycieczki, wypełnionej interesującymi opowieściami przewodnika, które dotyczyły nie tylko zamierzchłych czasów i historii stolicy, ale również teraźniejszego życia tego miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Cmentarza Powązkowskiego – pięknej i największej w Polsce nekropolii. Ze względu na czas, większość zabytków mogliśmy obejrzeć tylko z autobusu, niemniej jednak było naprawdę fascynująco. Spacer Parkiem Saskim w połączeniu z opowieściami przewodnika, pozwoliły na chwilę przenieść się o kilkaset lat wstecz. Stamtąd blisko już do Grobu Nieznanego Żołnierza i Starego Miasta. Mimo niskiej temperatury, wrażenia nie pozwalały zmarznąć. Z głową pełną pozytywnych wrażeń wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała na wszystkich gorąca kolacja, a także impreza karnawałowa.

Rano odbyły się kolejne szkolenia dla uczestników, a my powróciliśmy do Zielonej Góry.

Cieszymy się z tylu pozytywnych opinii o szkoleniu, przeprowadzonym przez naszą firmę. Chcemy podkreślić, że nam równie miło było przedstawiać tą, niełatwą dla niektórych, tematykę i dzielić się jednocześnie naszą pasją. Warto tu zaznaczyć, że z tak ciekawą i dobrze zintegrowaną grupą, praca jest dla nas zawsze ogromną przyjemnością.

Redakcja Portalu Polskie-Cmentarze

Powrót