Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 26.09.2011, godz. 13:31Pomnik Włodzimierza Korsaka

Article img

23 września w Gorzowie Wielkopolskim został odsłonięty pomnik znanego polskiego przyrodnika, Włodzimierza Korsaka. Rzeźba powstała z okazji 38. rocznicy jego śmierci.

Naturalnych rozmiarów pomnik przedstawia przyrodnika, trzymającego w rękach lornetkę. Ubranemu w strój myśliwski i siedzącemu na trójnogu Korsakowi, towarzyszy pies myśliwski.

Rzeźba stoi w Parku Górczyńskim w Gorzowie Wielkopolskim. Jej autorem jest rzeźbiarz Andrzej Moskaluk z podgorzowskiego Deszczna. Idea upamiętnienia Włodzimierza Korsaka w takiej postaci zrodziła się kilka miesięcy temu, a zrealizowana została dzięki staraniom myśliwych, leśników oraz lokalnych przedsiębiorców.

Na uroczystość odsłonięcia pomnika przybyło wielu gości – rodzina, myśliwi, przedstawiciele kół łowieckich, nadleśnictw, a także mieszkańcy Gorzowa. Były wspomnienia o Włodzimierzu Korsaku, jego zasługach i działalności. Przewodniczący Honorowego Komitetu Budowy Pomnika Włodzimierza Korsaka, wicewojewoda lubuski, Jan Świrepo mówił:

Włodzimierz Korsak to człowiek nieprzeciętny, który na trwałe zapisał się w historii naszego miasta. Sam powtarzał, że ma w życiu dwie ojczyzny, dwa ukochane miasta: Wilno i Gorzów.

Urodził się w 1886 roku w Anińsku. Studiował na Akademii Rolniczej w czeskim Taborze. Wtedy też odbywał wiele podróży po krajach Europy Zachodniej. W 1916 roku podjął szereg wypraw myśliwsko – przyrodniczych do Azji. Po I wojnie światowej, przeniósł się do Warszawy, gdzie znajdował zatrudnienie jako rachmistrz w banku, kartograf oraz tłumacz w Wojskowym Instytucie Geograficznym, a także główny łowczy w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Włodzimierz Korsak doglądał dóbr Jarosława Potockiego na Polesiu, a następnie – od 1929 roku do momentu wybuchu II wojny światowej, był łowczym na Wileńszczyźnie. Kiedy wojna się zakończyła, przyrodnik osiadł w Gorzowie Wielkopolskim. Tam też, aż do emerytury, pracował jako łowczy.

Warto podkreślić, że Korsak zajmował się nie tylko łowiectwem. Był przyrodnikiem, malarzem, rysownikiem i fotografem. Życie społeczne oraz kulturalne nie było mu obojętne. Angażował się w działalność obywatelską i wychowywanie młodzieży. Jego opowiadania były publikowane na łamach „Łowcy Polskiego”, a jego książka „Rok Myśliwski” stała się podręcznikiem dla myśliwych.

Włodzimierz Korsak był prekursorem ochrony przyrody w Polsce. Jeszcze przed wojną zaproponował utworzenie parku narodowego w okolicy Wilna. Również w Gorzowie działał na rzecz środowiska – był założycielem Oddziału Ligi Ochrony Przyrody. Został odznaczony najwyższym tytułem myśliwskim „Złom”. Ponadto, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi oraz order Polonia Restituta.

Włodzimierz Korsak zmarł w 1973 roku w Krakowie. Jego prochy spoczywają na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim, w alejce zasłużonych.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl, 

Fot. autorstwa Mogo1987, udostępnione na www.wikipedia.pl 11.04.2009.

Powrót