Polskie-Cmentarze.pl

Maciej Kozłowski

  • Urodzony(-a): 08 Wrzesień 1957 (w Kargowa)
  • Zmarł(-a): 11 Maj 2010 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Maciej Kozłowski

Maciej Kozłowski był wybitnym aktorem filmowym, teatralnym i telewizyjnym.

Maciej Kozłowski urodził się 8 września 1957 roku w Kargowej. Tam też spędził swoje dzieciństwo i wczesne lata młodości. Jego ojciec prowadził w Kargowej zakład fotograficzny. Rodzice aktora nie zarabiali za wiele, więc młody Kozłowski sam postanowił zdobyć pieniądze na swoje utrzymanie. Jednak, to pozyskiwanie funduszy nie zawsze było zgodne z prawem. Jako nastolatek, handlował walutami oraz złotem w Budapeszcie. Uwielbiał grać w piłkę nożną.

Z powodu konfliktów z nauczycielami, został wyrzucony ze szkoły średniej. Przeprowadził się do Zgierza, gdzie uczęszczał do Technikum Gospodarki Wodnej. Maturę zdał w wieku 21 lat. Wykształcenie aktorskie zdobył na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dyplom obronił w 1984 roku.

Artystyczny debiut odnotował jeszcze w czasie studiów, kiedy to w 1980 roku wystąpił w serialu „Królowa Bona” Janusza Majewskiego. Trzy lata później zagrał także w takich filmach, jak: „Mgła” Adama Kuczyńskiego, „Nie było słońca tej wiosny” Juliusza Janickiego, czy „Wedle wyroków Twoich” Jerzego Hoffmana.

W tym samym roku, a dokładnie 17 grudnia Maciej Kozłowski zadebiutował na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, z którym związany był przez kolejne pięć lat. W poznańskim teatrze wcielał się w role m.in. Dedala w „Zorzy” Bogusława Schaeffera, czy Kaspra w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Od 1998 roku występował w Teatrze Narodowym w Warszawie. Za swoją najważniejszą kreację teatralną uważał wcielenie się w postać niezrównoważonego psychicznie mężczyzny w spektaklu „Zagubieni” Macieja Dejczera.

Do końca lat 80. nie grał za wiele, ale widzowie mogli go oglądać w roli Szatana – Nieznajomego w „Osobistym pamiętniku grzesznika przez niego samego spisanym” (1985), krasnala Wasia w „Kingsajz” (1987), czy oficera niemieckiego wywiadu wojskowego w „Pograniczu w ogniu” (1988).

Lata 90. to przede wszystkim role „czarnych charakterów”, twardzieli, gangsterów i bandytów. W 1990 roku wystąpił aż w czterech produkcjach filmowych, w tym w „Mów mi Rockefeller”, gdzie wcielił się w postać oszusta. Zagrał kapitana w „Krollu” (1991) oraz Barańskiego, podległego, granego przez Janusza Gajosa, Grossa w słynnym filmie sensacyjnym „Psy” (1992). Zagrał m.in. u Grzegorza Królikiewicza, Filipa Bajona, Wojciecha Wójcika, czy Olafa Lubaszenko. Maciej Kozłowski pracował także z Juliuszem Machulskim – podczas kręcenia „Kingsajz”, „Szwadronu” (1992) i „Killera” (1997). Warto podkreślić, że aktor miał okazję współpracować ze Stevenem Spielbergiem – w jego „Liście Schindlera” wcielił się w postać niemieckiego żołnierza. Również Marek Koterski angażował Macieja Kozłowskiego do swoich produkcji. W „Nic śmiesznego” (1995) przyjaźnił się z Adamem Miauczyńskim, a w „Ajlawju” (1999) grał byłego męża Gosi (w tej roli Katarzyna Figura).

Maciej Kozłowski wiele razy brał udział w popularnych ekranizacjach literatury polskiej. W 1999 roku zagrał atamana kozackiego Maksyma Krzywonosa w ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza, „Ogniem i mieczem”. Należy dodać, że kreację tę aktor uważał za swoją najważniejszą rolę filmową. W 2001 roku był Gwidem w „Wiedźminie”, a dwa lata później dowódcą wojsk Popiela, Smerdą w „Starej Baśni”.

W ostatnich latach, Maciej Kozłowski zagrał Szybkiego – przywódcę grupy pruszkowskiej - w „Świadku koronnym” (2007), Zbigniewa w „Jasnych błękitnych oknach” (2006), taksówkarza w „Kochaj i tańcz” (2008), sędziego w „Janosiku. Prawdziwej historii” (2009), czy Antoniego Chmurskiego w „Idealnym facecie dla mojej dziewczyny” (2009). Kreacja, stworzona przez Macieja Kozłowskiego w filmie fabularnym „Generał Nil” (2009), została doceniona przez krytyków filmowych. Uznali oni, że była to najlepsza rola aktora w jego całej karierze.

Maciej Kozłowski chętnie występował w polskich serialach. Widzowie mogli go oglądać w naprawdę w wielu produkcjach tego typu. Grał gangstera w „Matkach, żonach i kochankach”, oficera Biura Ochrony Rządu w „Ekstradycji”, policjanta w „13. posterunku” oraz czarny charakter, Waldemara Jaroszego w „M jak miłość”. Widzowie mogli go oglądać także w „39 i pół”, „Samym życiu”, „Szpilkach na Giewoncie”, „Odwróconych”, i „Oficerze”.

W 2005 roku z rąk ministra kultury, Waldemara Dąbrowskiego, odebrał Srebrny Krzyż Zasługi. Ponadto, jeszcze na początku swojej kariery, w 1985 roku otrzymał nagrodę za najlepszą kreację młodego aktora za rolę w spektaklu „Audiencja III” na XX OPTMF w Szczecinie.

Maciej Kozłowski angażował się w wiele akcji, które propagowały walkę z nowotworami i pomoc ludziom chorym na raka. Wspierał także inne kampanie, jak np. tę, mającą na celu nagłośnienie problemu handlu ludźmi - „Na dobrej drodze”. Był zawodnikiem Reprezentacji Artystów Polskich (w piłce nożnej). W 2005 roku chcąc oddać krew w ramach akcji „Krewniacy”, dowiedział się, że jest zakażony wirusem zapalenia wątroby typu C.

Nigdy nie poddawał się chorobie. Do końca był aktywny zawodowo. W Sylwestra 2008 roku wziął ślub z malarką, Agnieszką Kowalską.

Maciej Kozłowski zmarł w nocy z 10 na 11 maja 2010 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: www.filmweb.pl, www.kultura.wp.pl, www.wiadomosci.onet.pl, www.filmpolski.pl,

Fot. autorstwa Zureks, udostępnione na www.wikipedia.pl 11.05.2010, na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze