Polskie-Cmentarze.pl

Krzysztof Kieślowski

  • Urodzony(-a): 27 Czerwiec 1941 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 13 Marzec 1996 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Krzysztof Kieślowski

Krzysztof Kieślowski był jednym z najwybitniejszych twórców w historii polskiego kina, uznawany za jednego z najlepszych reżyserów na świecie. Zmarł w 1996 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Światem filmu i teatru fascynował się od najmłodszych lat.

W latach 1957-1962 młody artysta uczył się w Liceum Technik Teatralnych. W tym czasie Kieślowski pokochał teatr i scenę. Niemal każdego dnia obecny był na przedstawieniach w Teatrze Ateneum, czy Teatrze Współczesnym.  Po ukończeniu liceum, rozpoczął studia w Łódzkiej Szkole Filmowej. Warto dodac, że do łódzkiej szkoły filmowej dostał się dopiero za trzecim razem, w 1964 roku.

Należy podkreślić, że w czasie między liceum a rozpoczęciem studiów, Kieślowski miał stały kontakt ze sceną - był referentem kulturalnym, a także garderobianym w Teatrze Polskim. Miał okazję pomagać wybitnym aktorom, między innymi: Zbigniewowi Zapasiewiczowi, czy Aleksandrowi Bardiniemu. Dyplom magistra sztuki uzyskał w 1970 roku.

W czasie nauki w łodzkiej filmówce Krzysztof Kieślowski zrealizował wiele etiud fabularnych oraz dokumentalnym. Wymienić tu nalezy między innymi: "Tramwaj", czy "Koncert życzeń".

Po studiach,Krzysztofa Kieślowskiego fascynował film dokumentalny. W telewizji zadebiutował filmem dokumentalnym "Zdjęcie". Po ukończeniu studiów, rozpoczął współpracę z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Jego pierwszym filmem, zrealizowanym pod skrzydłami warszawskiej wytwórni był "Z miasta Łodzi". Natomiast pierwszy film fabularny jego autorstwa "Przejście podziemne" ukazał się w 1973 roku.

W latach 70. Krzysztof Kieślowski rozpoczął współpracę z Telewizją Polską. Realizował dla niej dokumenty, a także widowiska teatralne, między innymi: "Dwoje na huśtawce", czy "Kartoteka". 

W 1971 roku Krzysztof Kieślowski został członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1978-1981 obejmował stanowisko wiceprezesa tego stowarzyszenia.

W 1978 roku artysta, sztuką według własnego scenariusza "Życiorys" zadebiutował jako reżyser teatralny. Debiut miał miejsce w Teatrze Starym w Krakowie.

W 1982 roku poznał prawnika, Krzysztofa Piesiewicza. Przyjaźń między nimi zaowocowała wspólną pracą filmową. Wspólnie stworzyli scenariusze do niemal wszystkich filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Pierwszym dziełem obu panów był film "Bez końca", ostatnim natomiast - "Trzy kolory. Czerwony".

W 1988 roku dla Telewizji Polskiej nakręcił cykl filmów "Dekalog", za które Kieślowski zdobył bardzo dobre recenzje wśród krytyków filmowych. Ponadto, filmy były wyświetlane w rozmaitych telewizjach - nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

W 1995 roku za scenariusz oraz reżyserię filmu"Trzy kolory. Czerwony"otrzymał nominację do Oscara. W tym samym roku został członkiem Akademii Filmowej w USA.

Za swoje filmy zdobywał najbardziej prestiżowe nagrody. Był nagradzany na festiwalach w Krakowie, Gdańsku, Moskiwe, Wenecji, czy Berlinie. Za film pt."Niebieski" otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Za "Biały" - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, a za "Czerwony" - nominację do Oscara, francuskiego Cezara i Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA. "Krótki film o zabijaniu" został uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, a "Krótki film o miłości" - Nagrodą Specjalną Jury w San Sebastian.

Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku. 19 marca 1996 został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: www.kieslowski.art.pl, www.wikipedia.pl, www.culture.pl,

Fot. autorstwa Alberto Terrile, udostępnione na wikipedia.pl 14.02.2012 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Galeria

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze