Polskie-Cmentarze.pl

Irena Jarocka

  • Urodzony(-a): 18 Sierpień 1946 (w Srebrna Góra)
  • Zmarł(-a): 21 Styczeń 2012 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Irena Jarocka

Irena Jarocka - wybitna polska piosenkarka, autorka wielkich przebojów, takich jak: "Kawiarenki", "Motylem jestem", czy "Wymyśliłam Cię".

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze. Rok po urodzeniu przyszłej gwiazdy, cała rodzina przeprowadziła się do Gdańska. W siódmej klasie szkoły podstawowej, wstąpiła do chóru katedralnego przy katedrze oliwskiej. Jako licealistka stawiała pierwsze artystyczne kroki na scenie – związała się z Amatorskim Teatrem Dramatycznym przy tej samej katedrze. Naukę śpiewu pobierała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, między innymi pod okiem profesor Haliny Mickiewiczówny.

Debiut Ireny Jarockiej

W 1964 roku zwyciężyła w eliminacjach Gdańskiej Rozgłośni Radiowej do Studia Piosenki. W tym samym czasie została słuchaczką Gdańskiego Studia Piosenki w klasie Jacka Ujazdowskiego. Tak też poznaje swojego przyszłego męża, Mariana Zacharewicza.

Kiedy miała 20 lat, zadebiutowała w gdańskim Klubie "Rudy Kot". Irena Jarocka brała udział w konkursach, organizowanych dla piosenkarzy – amatorów, współpracowała z popularnym na Wybrzeżu Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej "Flotylla". Piosenkarka śpiewała z "Flotyllą" dwa lata. Wtedy też rozpoczęła studia w Studium Nauczycielskim Wychowania Fizycznego i Biologii w Oliwie.

W 1966 roku Irena Jarocka odniosła swój pierwszy artystyczny sukces. Wykonując piosenkę "Wróć", zdobyła drugie miejsce na Festiwalu Polskiej Piosenki Wykonawców Amatorów w Rybniku. Rok później zadebiutowała przed publicznością na festiwalu w Opolu. Podczas Koncertu Debiutów, wykonała piosenkę "Sosno". Później, wielokrotnie śpiewała na opolskiej i sopockiej scenie. Po pierwszym występie w Opolu, Ireną Jarocką zainteresowała się Telewizja Polska. Artystce zaproponowano, aby nagrywała swoje utwory w studiu w Warszawie. Ponadto, Jarocka otrzymała Dyplom Zawodowej Piosenkarki, przyznawanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Stypendium w Paryżu

Po występie na VI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1968 roku, podczas którego została wyróżniona za interpretację utworu "Gondolierzy znad Wisły", kariera Ireny Jarockiej potoczyła się błyskawicznie. W tym samym roku, artystka odbyła tournee po ZSRR, a co ważniejsze – otrzymała stypendium PAGART – u w Paryżu. We Francji udoskonalała swój talent wokalny pod okiem piosenkarza i autora tekstów, Jacquesa Dal'em. Ponadto, doskonaliła swoje umiejętności wokalne i sceniczne w Petit Conservatoire de la Chanson Madame Mireille. Dzięki przesłuchaniu, została stypendystką słynnej szkoły wokalnej przy paryskiej Olympii. Warto podkreślić, że Irena Jarocka miała możliwość nauki w pięcioosobowej klasie dla najzdolniejszych wokalistów, której nauczycielem był dyrektor Olympii, Bruno Coquatrix. Artystka nagrywała piosenki dla francuskich rozgłośni oraz telewizji, a także dla wytwórni Philips. Ponadto, występowała na scenie z takimi gwiazdami, jak: Michel Sardou, Enrico Macias, czy Charles Aznavour. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Rennes odniosła ogromny sukces, zdobywając trzy nagrody (Srebrny Gronostaj, nagroda miasta Rennes, nagroda za interpretację utworu "Et ce sera moi").

Kariera w Polsce

W 1972 roku Irena Jarocka wróciła ze stypendium do Polski. W kraju szybko zyskała popularność wśród fanów i uznanie wśród krytyków, a tym samym miano gwiazdy. Koncertowała, nagrywała płyty. Współpracowała z takimi zespołami, jak: Czerwone Gitary, Budka Suflera, czy Polanie. Fani Ireny Jarockiej mogli ją podziwiać na licznych koncertach – zarówno w kraju, jak i za granicą. Występowała w Czechach, Niemczech. Szwajcarii, Włoszech, czy Australii.

W 1976 roku Irena Jarocka zagrała w kinowej ekranizacji serialu "Czterdziestolatek" - "Motylem jestem, czyli romans 40 - latka" w reżyserii Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza. Ponadto, widzowie w filmie usłyszą piosenki w jej wykonaniu. Wystąpiła także w sztuce Sławomira Mrożka "Piękny widok".

W 1990 roku, po wydaniu pięciu albumów studyjnych, jednego wydania świątecznego oraz jednego koncertowego, postanowiła na stałe wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Pobyt w USA nie był bezowocny – w tym czasie nagrała trzy krążki.

W 2007 roku Irena Jarocka wróciła do Polski. Rok później nagrała swoją ostatnią płytę z premierowymi utworami "Małe rzeczy". W 2010 roku, wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój "Break Free". W tym samym roku nagrała jeszcze nowy świąteczny album "Ponieważ znów są święta".

W 2007 roku Irena Jarocka opublikowała autobiografię "Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej", stanowiącą wywiad – rzekę, przeprowadzonego przez Magdalenę Walusiak.

Irena Jarocka w swojej karierze otrzymała wiele prestiżowych nagród na światowych festiwalach piosenki. Ponadto, była laureatką wielu plebiscytów radiowych i prasowych na najpopularniejszą piosenkarkę.

Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 roku w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: www.irenajarocka.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Daniela Kruczynskiego, udostępnione na commons.wikimedia.org 29.01.2012 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze