Polskie-Cmentarze.pl

Cmentarz Koszęcin

Cmentarz Koszęcin

Ulica:

42-286 Koszęcin

Intro:

Koszęciński cmentarz otacza kościół pw. Trójcy Świętej. Wiek nekropolii jest szacowany na 400-450 lat. Pomimo tak długiej historii brak na nim miejsc pochówku pochodzących sprzed XIX wieku. Więcej natomiast danych jest na temat osób pochowanych w kościele, do których należą jego dobrodzieje oraz ci, którzy w szczególny sposób przyczynili się do upiększenia świątyni.

Opis:

Cmentarz stał się miejscem spoczynku dla kilku księży związanych z Koszęcinem. Są to: ks. Karol Dehnisch - kapelan zamkowy, ks. Karol Diettrich - pierwszy koszęciński proboszcz, o. Antoni Dreszer (oblat) - pochodził z Koszęcina, duszpasterz we Francji i Belgii, ks. Antoni Reguła - pierwszy proboszcz parafii Trójcy Świętej w Koszęcinie, ks. Henryk Leszek Irek (salwatorianin) - pochodził z Koszęcina, kierował m.in. „Domem Chleba” w Nieboczowach k. Raciborza, ks. Józef Żurek-pochodził z Koszęcina, proboszcz w Lubecku i parafii św. Mikołaja w Lublińcu.

Do 1950 roku, czyli do erygowania parafii Świętego Krzyża, na koszęcińskim cmentarzu byli chowani mieszkańcy Strzebinia i okolicznych wiosek. Także do 1909 roku, w wydzielonym sektorze, byli grzebani koszęcińscy protestanci. Cmentarza nie ominęły również akty wandalizmu. Po zakończeniu II wojny światowej „wykuto” nagrobki z niemieckimi napisami, by w konsekwencji zniszczyć je w ogóle. Przed dewastacją uchroniły się jedynie groby ks. Dehnischa i Diettricha.

Obecna kaplica cmentarna oraz mur okalający cmentarz zostały zbudowane w 1880 roku z cegieł ufundowanych przez protestancką księżniczkę Adelajdę zu Hohenlohe-Ingenfingen. Na nekropolii nadal dokonywane są pochówki. W miejscach, gdzie istnieją groby 20-30 lat chowani są kolejni zmarli.

Źródło: http://www.encyklo.pl (J. Myrcik, Zabytkowy kościół Świętej Trójcy w Koszęcinie, Koszęcin 2003, s. 22-25; tenże, Koszęcińskie kościoły i kapliczki, Tarnowskie Góry 1998; s. 30-31; www.trojca.com.pl.)

Powrót
  • Lokalizacja

  • Ciekawe miejsca w Twojej okolicy

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze